تشریح جزئیات خروج قطار مشهد ـ یزد از سوی رستم قاسمی/ بیل مکانیکی در کنار ریل چه می‌کرد؟

گروه استان‌ها ـ وزیر راه و شهرسازی علت حادثه قطار مشهد – یزد را توضیح داد و گفت: علت دقیق حادثه واژگونی قطار در دست بررسی است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از طبس، رستم قاسمی در جمع خبرنگاران ضمن تسلیت به ملت ایران به‌ویژه خانواده جانباختگان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آنچه معلوم است در این منطقه به دلیل وضعیت آب و هوایی پیمانکاران راه‌آهن شب‌ها کار می‌کنند که مسیر را تعمیر یا بازسازی کنند.

وی افزود: طبق روال گذشته شرکت‌های پیمانکاری که با راه‌آهن قرارداد دارند، این مسیر را بازسازی می‌کنند و گویا در این مسیر ساعت ۴:۳۰ امروز عملیات اجرایی تمام و کارگاه تعطیل می‌شود، بعد از آن ۲ قطار باری از دو سمت این مسیر را طی کردند و قطار حادثه‌دیده، قطار سومی است که باید این مسیر را می‌رفته و بعد از تعطیلی کارگاه‌ها اجازه عبور قطار را می‌دهند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: برخورد با بیل مکانیکی علت اصلی حادثه بوده که اول به لوکوموتیو و سپس به واگن‌ها بعدی برخورد می‌کند و براساس گزارش اولیه که به من ارائه شده به دلیل اینکه لوکوموتیو سانحه می‌بیند و شیشه‌ها جلو با بیل برخورد می‌کند، قطار ترمز کرده و اینها عواملی است که باعث ایجاد این حادثه شده است.

وی تصریح کرد: آنچه به‌صورت کلی مشخص بوده، خطای انسانی است که بیشتر از طرف راننده بیل مکانیکی بوده و اینکه چرا و چگونه باید بررسی دقیق‌تری صورت گیرد.

قاسمی گفت: کمیسیون بررسی سوانح ریلی به محل اعزام شده و تمامی ابعاد حادثه از جمله مقصران این بخش و اشکالاتی که در مسیر به وجود آمده در حال بررسی است لذا به‌زودی مقصران حادثه معرفی می‌شوند.

وی اضافه کرد: امدادرسانی و اقداماتی که باید انجام می‌شد از ساعت اولیه وقوع حادثه آغاز شد و علاوه بر تخلیه و انتقال مصدومان و جانباختگان و بقیه مسافران این قطار، در حال حاضر نیروها در حال بازگشایی مسیر هستند.

وی با بیان اینکه علت حادثه را تیم سوانح وزارت راه وشهرسازی و راه آهن مشخص می‌کنند، افزود: تیم‌های تعمیر و بازسازی راه آهن به دلیل شرایط آب و هوایی این منطقه شب‌ها کار می‌کنند و آنچه که تاکنون مشخص شده است، علت حادثه برخورد با ماشین آلات در مسیر قطار بوده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ‌ساعت ۴:۳۰ عملیات اجرایی ‌در این مسیر تمام شده و بعد از آن دو قطار باری نیز از این مسیر عبور کرده‌اند و این قطار، قطار سوم بوده ‌که دچار حادثه شده است، تصریح کرد: علت اصلی حادثه بر اساس گزارش های اولیه برخورد قطار با بیل مکانیکی بوده است.

توسط : کاربر دسته : اخبار,اسلایدر پرینت
اشتراک گزاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.